نرم افزار Revit نرم افزاری جامع جهت طراحی ساختمان و تاسیسات ساختمان می باشد. این نرم افزار امروزه در بسیاری از دفاتر فنی مهندسی جهت طراحی پروژه های ساختمانی و تاسیساتی استفاده می شود. در اینجا به معرفی برخی از ویژگی های این نرم افزار و بخش الکتریکال این نرم افزار می پردازیم:

طراحی کلی ساختمان:

به وسیله این نرم افزار می توان طراحی سازه و معماری ساختمان را به صورت کلی و به صورت دو بعدی و سه بعدی انجام داد و اجزایی مانند دیوار ها و ضخامت دیوارها و کاشی و ... را در طرح لحاظ کرد. از این رو نرم افزار Revit مورد استفاده بسیاری از طراحان و مهندسان و شرکت های فنی مهندسی ساختمان می باشد.

طراحی الکتریکی ساختمان:

بخش الکتریکال نرم افزار Revit امکانات زیادی برای مهندسان برق جهت طراحی الکتریکی و تاسیسات الکتریکی ساختمان قرار می دهد. به کمک این نرم افزار می توان نقشه های سیم کشی کلید و پریز و روشنایی و.... را به دقیق ترین شکل و به صورت استاندارد انجام داد. در این نرم افزار می توان مسیر سیم کشی و لوله گذاری و داکت و... را با توجه به طرح معماری انجام داد و جایگذاری مناسبی برای تجهیزات الکتریکی ساختمان انتخاب کرد.

 

طراحی سه بعدی تاسیسات:

از دیگر ویژگی های Revit امکان طراحی و نمایش سه بعدی تاسیسات الکتریکی ساختمان همچون تاسیسات روشنایی و مسیر لوله گذاری و... می باشد. این ویژگی مفید در بسیاری از طرح ها به طراحی مناسب و استاندارد تاسیسات کمک می کند.

 طراحی سیستم های آتش نشانی، آنتن مرکزی و دیگر تاسیسات الکتریکی ساختمان:

به کمک این نرم افزار می توان طراحی سیستم های الکتریکی جانبی همچون سیستم آتش نشانی (اعلام حریق) ساختمان و آنتن مرکزی، دوربین مدار بسته و... را به بهترین شکل ممکن انجام داد. این ویژگی دست مهندسان طراح را جهت ارائه طرح کامل از تاسیسات الکتریکی ساختمان باز می گذارد.

طراحی سیستم توزیع انرژی و ساختار تابلوهای برق:

در نرم افزار Revit علاوه بر سیم کشی امکان تهیه نقشه های تابلو برق و ساختار بندی تابلو های برق و سیستم توزیع انرژی الکتریکی در تاسیسات الکتریکی فراهم می باشد. به کمک این نرم افزار می توان ساختار توزیع انرژی الکتریکی در ساختمان و همچنین تابلوهای توزیع را نمایش داد و از آنها گزارش تهیه نمود.

 

 

طراحی تاسیسات الکتریکی صنعتی:

با نرم افزار Revit می توان نقشه های صنعتی همچون کابل کشی و سینی گزاری کابل ها و دیگر نقشه های تاسیسات کارخانجات را طراحی نمود. این نرم افزار با استفاده از بانک اطلاعانی قوی امکان طراحی تاسیسات الکتریکی صنعتی را بسیار ساده نموده است.

 

گزارش از تابلو برق:

در این نرم افزار می توان نقشه فیوزها و المان های حفاظتی همراه با مقادیر آنها را به صورت کامل و گویا و برای هر تابلو به صورت جداگانه نمایش داد و از آنها گزارش گرفت.

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان:

مهندسان مکانیک از بخش Mechanical نرم افزار Revit جهت طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان همچون سیستم های موتورخانه، هواساز ، تهویه مطبوع و... استفاده می کنند. این ویژگی کار را برای طراحان الکتریکال ساختمان جهت ارائه نقشه برقی بهتر برای تاسیسات مکانیک ساختمان بسیار آسان می کند.

819   1/10